tekel tütünü adıyaman tütünü

        

TEKEL TÜTÜNÜ

tekel tütünü

Türkiye geneli yetiştirilen tütünler arasında bir çok farklı ürün çeşitleri mevcuttur. Bunların arasında sulu ve susuz olarak yetiştirilen tütünler olmak üzere 2 farklı kategorize edebiliriz.

Susuz tütün dediğimiz tütünler genellikle tarlaya ekildikten sonra sadece güneş ışınları ile yetişen ve daha sonrasında hasadı yapılarak. Direk Tütün işleme fabrikaları tarafından satın alınır. Tütün işleme fabrikaları daha sonra bu tütünleri işleyerek satışa hazır hale getirir. Fakat şöyle bir durum var. İşlenmesi dediğimiz aslında susuz yetiştiğinde direk tütünü sigaraya sararak içtiğinizde dumanı gelmeyen tütün çeşitidir.

            Tütün fabrikaları 2019 yılı içinde tekel tütün fiyatlarına uyguladığı taban fiyat olarak 15 TL’den başlayarak 25 TL’ye kadar çıkmaktadır. Daha sonra fabrikalarda kimyasal maddeler veya ek maddeler ile içime hazır hale getirilir. Şuan için 1 kilogram satış fiyatı olarak da 90 TL’den başlıyıp 150 TL ye kadar çıkmaktadır.

            Diğer sulu tütün dediğimiz tütün ise direk hiçbir işleme tabi tutulmadan içimi gerçekleştirilebilen tütün çeşidi olarak biliniyor. Bu tütüne örnek vermek gerekirse Adıyaman Tütünü, Çelikhan tütünü, Bitlis Tütünü olarak geçmektedir. Tabi ki bu tütünlere de işleme ile farklı bir tat verilebilir ama doğal organik olarak da direk içilebilir.

 

            Şimdi gelelim işlenmiş tütün çeşitlerine bakmaya ve bu konuda size bilgi vermeye.

Tekel tütün ürünleri

Farklı marka ve farklı katkı maddeleri ile hazırlanan tekel tütünü mevcuttur. Bunlar arasında çikolata aromalı tütünler, captain black harmanlı tütünler, golden Virginia olarak bilinen bir çok tütün çeşidi de işlenmiş tütündür. Ayrıca işlenmiş tekel tütünlerine örnek vermek gerekirse 2005 tekel tütünü, toroz 2005 tütünü, express tütünü örnek olarak gösterilebilir.

İşlenmiş tütünler hepsinde ortalama 1 kilogram için en az 50 paket sigara çıkar. İşlendiğinden dolayı etrafa pis koku yaymaz. Boğazı yakmaz. Hepsi orijinal paketler halinde satışı yapılmaktadır. Ve ayrıca hepsinde orijinal TPDAK satış belgesi olduğundan dolayı satışında hiçbir engel yoktur. Bunlar ayrıca 1 kğ 5 kğ paketleri halinde satılarak müşteriye ulaşabilmektedir. Ve yasal olarak da hiçbir engel yoktur. Yani hem alan kişiler hem de satan kişiler bu konuda sorun yaşamazlar.

Fakat şöyle bir durum var işlenmemiş olan Adıyaman tütünü ise henüz yasal olarak hiçbir düzenleme yapılmadığından dolayı şuan için satışı ve alımından ara ara kısıtlamalar gelse de zamanla geri eski haline gelmektedir. Fakat şöyle bir durum var ekimi serbest satışı yasak olarak bilindiğinden dolayı Adıyaman yöre halkı ve tütün emekçileri de bu konuda mustarip durumdadır.

2005 tekel tütünü

2005 markası ile satışı yapılan ve 1 kğ ayrıca 5 kğ bandrollü olarak satışı yapılan ürünler arasındadır.

tekel tütün çeşitleri

toros 2005 tütünü

Toros 2005 markası ile satışı yapılan orijinal bandrollü ve satışında hiçbir engel yoktur. İçimi hafif ve boğaz yakmaz.

expresss tütünü

express tütünü

Express maki renkli ambalajları ile satışı yapılan kaliteli işlenmiş tütünler arasındadır.

 

Eyma tütünü ve Eyma filitresi

Eyma hem tütün olarak hem de filitre olarak satışı yapılan ve en çok tutulan ürünler arasındadır.

calbor tütünü ve calbor filitresi calbor makaron

piyasaya yeni giren calbor tütünü de müşterilerine yeni bir kalite ve içim sağlamaktadır.

 

TEKEL TÜTÜNÜ PARLEMENT

Tekel tütünü parlement sigarsınının içimi hafif ve çelikhan tütünü içimine yakındır. Parlement tütünü biraz daha maliyet olarak pahalı olup genellikle yumuşak veya soft içmili sigaralar kategorisine girmektedir.

Her ne kadar işlenmiş tütünlerin normal kıyılmış tütüne göre daha zararlı olduğu bilinmektedir. 

 

tekel tütünü fiyatları 2020

Tekel tütün fiyatları 2020 yılı için normal olarak toptan fiyatları aşagıda taploda verilmiş olup 1 kğ ve toptan fiyatları farklılık göstermektedir. 

Express Tekel tütünü fiyatları 80 TL ile 120 TL Arası
SPresident tekel tütünü fiyatları 80 TL ile 120 TL Arası
Tekel tütünü ekşi 80 TL ile 120 TL Arası
Calbor Tekel tütünü 80 TL ile 120 TL Arası
Tekel parliament tütünü fiyatları 80 TL ile 120 TL Arası
Tekel tütünü instark 80 TL ile 120 TL Arası
Eyma tütünü fiyatları 80 TL ile 120 TL Arası
Toros 2005 tütünü fiyatları 80 TL ile 120 TL Arası
Golden Virginia tekel tütünü fiyatları 80 TL ile 120 TL Arası
GV Sarı Golden Virginia tekel tütünü fiyatları 80 TL ile 120 TL Arası

 

 

Golden Virginia, GV Sarı Golden Virginia gibi farklı içimli ve farklı aromalı tütünler mevcuttur.

Yasal uyarı: Her türlü tütün ve tütün mamulleri sağlığınıza son derece zararlıdır.

 

 

 

 

Ana Sayfa

Bizi Arayın

Whatsapp

Sipariş

© 2020 Adıyaman Tütüncüler Derneği . Tüm Hakları Saklıdır.